چهارشنبه 14 اسفند‌ماه سال 1392
توسط: م.چ

دیدگاه امام خمینی در مورد نماز جمعه

بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

نماز جمعه در رأس همه امور است

یکی از مهمترین چیزهایی که در این انقلاب حاصل شد قضیۀ نمازجمعه است، که در زمان سابق در بین ما متروک، و در بین اهل سنت به طور دلخواه نبود و غالباً تحت نفوذ قدرت‏ها انجام می‏گرفت، که بحمداللّه‏ در این نهضت نماز جمعه با محتوای حقیقی آن تحقق یافت، و آقایان باید با سفارش به مردم و نسل‏های آینده به این مسئله اهمیت بدهند کهنماز جمعه در رأس همۀ امور است، و مردم را مجتمع کنند که در این امر خللی وارد نشود. منصب امامت جمعه، یعنی منصب تماس روحانیت با ملت، و روحانیت با مجلس و دولت، و این از اموری است که با دست توانای ائمۀ جمعه انجام می‏گیرد، که امید است هر روز بیشتر و بهتر انجام شود، و جمعیت‏ها بیشتر بیایند، و این سنت حسنه‏ای باشد که برای مردم و آیندگان محفوظ بماند. 

 

امروز غیر از زمان سابق است که روحانیت نمی‏توانست کاری بکند، بلکه روحانیت مسئول است، نمی‏تواند کنار بنشیند و به دعا و ذکر مشغول گردد. احتیاجات ما زیاد است، احتیاج به تبلیغ و احتیاج به قضاوت، و در عین حال که شورایعالی قضائی زحمت کشیده است، ولی کمبود قاضی وجود دارد. حوزه‏ها و علما باید همت کنند که درس قضا بگویند و قضات را از فنونی که در سابق، مانند زمان حضرت امیر ـ علیه‏السلام‏استفاده می‏شد آگاه کنند؛ که مسئله قضاوت تنها یک مسئله علمی نیست، بلکه یک مسئله فنی هم هست؛ که گاهی از همین طریق قاضی به «اطمینان» می‏رسد، که در باب قضا حجت است.

خلاصه، این مسائل به عهدۀ علما و خصوصاً ائمۀ جمعه است، که همه دست در دست یکدیگر بدهند تا انقلاب محفوظ بماند؛ و مثل زمان مشروطیت نشود که آنها که اهل کار بودند مأیوس بشوند و کنار بروند ـ که در زمان مشروطیت همین کار را کردند، و مستبدین آمدند و مشروطه‏خواه شدند و مشروطه‏خواهان را کنار زدند ـ و عده‏ای که با اسلام سروکار ندارند به نام اسلام و پیروی از آداب اسلامی‏روی کار بیایند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد