مسائل مکان نماز گذار

نماز خواندن جلوی قبر معصومین و ضریح ائمه (علیهم السلام)
سوال 120 : آیا مى توانیم جلوى قبر معصوم (علیه السلام) و ضریح ایشان نماز بخوانیم؟
در فرض مذکور در صورتى که مستلزم هتک یا اسائه ادب شود جایز نیست و در صورتى هم که مستلزم هتک و خلاف ادب نباشد بنابر احتیاط واجب ترک شود. و در صورتى که فاصله زیادى تا قبر معصوم (علیهم السلام) داشته یا بین او و قبر معصوم (علیه السلام) چیزى قرار گرفته باشد که سبب شود نماز او خلاف ادب به حساب نیاید، خواندن نماز جایز است ولى ضریح مقدس یا پرده روى آن حائل به حسب نمى آید.
نماز خواندن در هواپیما و قطار
سوال 121 : آیا نماز خواندن در هواپیما و قطار جایز است و در صورت جواز چگونه باید مراعات قبله را بنمائیم؟
نماز خواندن در اتومبیل و کشتى و ترن و مانند اینها، هنگامى که ایستاده اند مانعى ندارد، اما در صورتى که در حال حرکت بوده به گونه اى که مانع از آرامش بدن نمازگزار و انجام واجبات نماز اختیارى باشد صحیح نمى باشد، مگر اینکه به واسطه تنگى وقت یا جهت دیگر ناچار باشد در جایى که چنین حرکتى دارد مانند اتومبیل و کتشى و ترن نماز بخواند، و در این صورت به قدرى که ممکن است باید آرامش بدن و قبله را رعایت نماید، و اگر آنها از قبله به طرف دیگر حرکت کنند، به طرف قبله برگردد.
انجام ندادن بعضی واجبات غیر رکنی جهلاً
سوال 443 : بنده سالهای پیش در دبیرستان محل تحصیل به دلیل آنکه امام جماعت سریع نماز می‌خواند و نمی‌توانستم خوب به او برسم، ذکر صلوات را در تشهد نمی‌گفتم و گمان می‌بردم که صلوات در ذکر تشهد مستحب می‌باشد، آیا نمازهای جماعتی که اینطور به جای آوردم باید اعاده کنم؟
اگر به واسطه ندانستن مسأله از روى تقصیر ، چیزى از واجبات نماز را کم یا زیاد کند ، نماز باطل است ، ولى جاهل قاصر یا کسى که از روى فراموشى واجبات غیر رکنى نماز را کم یا زیاد کند ، نمازش صحیح است. (استفتاء/11184) (منهاج 2/ قبل از م 569)
استفاده از مال اهل کتاب که به عنوان قرض به انسان داده
سوال 478 : یکی از دوستان بنده اهل کتاب است و اینجانب در خارج از کشور زندگی می کنم، و ایشان فرشی را به من قرض داده تا بر آن نماز بخوانم و بعداً به او تحویل بدهم، آیا ایرادی دارد ؟
خیر ایرادی ندارد. (استفتاء/14145) (منهاج 2/ ملحق به م 542)
نماز خواندن روی قبور
سوال 495 : نماز خواندن در امام‌زاده‌ها بر روی قبور اموات مجاور امام‌زاده چه حکمی دارد؟ و اگر ورثه اموات راضی نباشند حکم آن چیست؟
بنابر مشهور نماز خواندن روی قبر و در مقبره و جایی که مقابلش قبر است یا بین دو قبر کراهت دارد، ولی در دو صورت اخیر اگر حدود پنج متر با قبر فاصله داشته باشد یا بین او و قبر حائلی باشد کراهت ندارد و اگر زمین وقف امام‌زاده باشد، نماز باطل نیست ولی اگر ملک شخصی باشد (مثل مقبره‌های خصوصی) در صورت عدم رضایت مالک، نماز جایز نمی‌باشد. (استفتاء/11145) (منهاج 2/م 566)
پخش اذان صبح از بلندگوی مسجد
سوال 512 : پخش اذان صبح از بلندگوی مسجد یا نمازخانه با عنایت به اینکه در آن زمان مردم خواب می‌باشند، از نظر شرع مقدس اسلام چه حکمی دارد؟
اذان گفتن برای اعلام وقت نمازهای یومیه به مردم به نحو متعارف مستحبّ است. (استفتاء/10826) (منهاج 2/بعد از م 568 فصل رابع)

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد