X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مسائل شرعی(پوشش)(آیه الله خراسانی)

عدم رعایت پوشش در حال نماز
سوال 116 : اگر زن بفهمد که در حال نماز پوشش واجب را رعایت نکرده تکلیفش چیست؟
در صورتی که در حین نماز ملتفت شود که جائی از بدن او مثل مو یا گردن یا جاهای دیگری که پوشاندنش واجب است را نپوشانده بنابر احتیاط واجب نمازش را تمام نموده و اعاده کند، اما اگر بعد از نماز متوجه شود که در حین نماز از روی غفلت و نسیان، پوشش واجب خود را رعایت نکرده، نمازش صحیح است.
پوشاندن روی پا و کف پا در نماز بانوان
سوال 117 : آیا خانمها در هنگام نماز روى پا و کف پا را (مثلا در حال سجده یا تشهد) باید بپوشانند؟
پوشاندن روی پا تا مچ برای بانوان لازم نیست، ولی برای اینکه اطمینان کند که مقدار واجب را پوشانده است باید مقداری پایین تر از مچ ها را هم بپوشاند، و همچنین احتیاط مستحب این است که کف پاها را هم بپوشاند.
نماز خواندن با لباسی که در آن محتلم شده
سوال 118 : آیا با لباسی که در آن محتلم شده ایم میتوانیم نماز بخوانیم؟ آیا لباس نجس است یا نه؟
اگر آلوده به منى باشد ، نجس است و نماز در آن صحیح نیست .
نماز خواندن در لباس چرمی مشکوک
سوال 119 : اگر با لباس چرمی که از کشورهای غیر اسلامی آمده نماز بخواند ولی شک داشته باشد که این چرم از جنس پوست حیوانات بوده یا از جنس مواد شیمیایی است آیا نمازش صحیح است؟
در فرض مذکور نماز خواندن در آن لباس مانعی ندارد.
انگشتر طلای سفید
سوال 461 : آیا استعمال طلاى سفید براى مردان به عنوان حلقه ى نامزدی (مثلا) اشکال دارد و بر فرض حرام بودن آن، آیا نمازهایى که با آن خوانده ام نیز باطل هستند، و یا فقط خود فعل حرام است؟
انگشتر طلا به دست کردن و مانند اینها بر مرد حرام، و نماز خواندن با آنها باطل است و فرقى نیست که سفید باشد یا زرد و در صورتى که طلا نباشد مثل پلاتین مانعى ندارد و اگر مردى نداند یا فراموش کند که مثلاً انگشتر یا لباس او از طلا است، یا شک داشته باشد و با آن نماز بخواند، نمازش صحیح است. و این احکام مترتّب است بر پوشیدن هر چیزى که عرفاً به آن طلا گفته مى‌شود چه زرد باشد یا سفید. (استفتاء/10626) (منهاج 2/م 527)

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد